NASZ PATRON

Ojciec Święty Jan Paweł II jest wielkim autorytetem dla nas wszystkich. Jego udział w szerzeniu idei pokoju, dialogu i miłości między ludźmi, narodami i religiami, uznawany jest przez cały świat. Podejmując wraz z Gronem Pedagogicznym, rodzicami i uczniami decyzję o wyborze Jego osoby na Patrona naszej szkoły, braliśmy pod uwagę Jego mądrość, głoszoną naukę, postawę moralną oraz pracę nad budową cywilizacji miłości, a przede wszystkim miłość do młodzieży i ogromny wkład w jej wychowanie i kształtowanie. To właśnie młodzi ludzie byli uprzywilejowanymi rozmówcami i adresatami przesłania Jana Pawła II. Młodzi ludzi czując Jego szacunek, nadzieję w nich pokładaną oraz miłość i otwartość płynącą wprost z Jego serca, odwdzięczali się Mu tym samym. Jan Paweł II przeszedł do historii jako pierwszy papież, który osobno spotykał się z młodymi, przemawiał do nich podczas każdej ze swych pielgrzymek, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, które stały się jednym ze znaków rozpoznawczych jego pontyfikatu. Jan Paweł II zdawał sobie sprawę, że odpowiednie wychowanie młodzieży buduje przyszłość świata i poszczególnych narodów. Wybór Świętego Jana Pawła II na Patrona naszej szkoły wydaje nam się, więc wyborem najlepszym i oczywistym. Cały świat, a dzieci i młodzież w szczególności, potrzebują, w dzisiejszych czasach, autorytetów i przewodników. Dlatego też pragniemy mieć duchowe przewodnictwo w osobie Jana Pawła II, by dokonania Patrona motywowały całą społeczność naszej szkoły do wysiłku i odpowiedzialności w procesie kształtowania i doskonalenia własnych charakterów. Pewni jesteśmy, że z takim wsparciem będzie to praca skuteczna i owocna. Jan Paweł II powiedział: „Młodzi ludzie potrzebują wychowawców, potrzebują przewodnika, który powinien być autorytetem(…) Potrzebują(…) również tego, aby ich poprawiać, stawiać im granice, mówić «tak» lub «nie». Współczesnemu wychowawcy niezbędna jest umiejętność odczytywania znaków czasu. Dzięki niej będzie mógł dostrzec wartości, które pociągają młodzież, jak np. pokój, wolność, sprawiedliwość, solidarność, postęp”. Wizja naszej szkoły zakłada kształtowanie wśród młodzieży postawy człowieka godnego, uczciwego, kulturalnego i odpowiedzialnego. Szkoła ma być otwarta na ucznia i środowisko. Musi być bezpieczna, bez przemocy i agresji. Uczniowie muszą się z nią identyfikować, czuć się jej częścią i brać wspólnie z nauczycielami współodpowiedzialność za swoją edukację. Na obraz szkoły 6 składają się tradycja, zwyczaje, sukcesy w różnych dziedzinach. Na to wszystko pracują uczniowie, nauczyciele, dyrekcja. Nie można zapomnieć o ważnej roli rodziców, którzy służą szkole pomocą, dobrymi pomysłami oraz wsparciem w wychowaniu młodzieży. Pragniemy uczynić Jana Pawła II patronem naszej szkoły, by droga, jaką wskazał Papież, jego dorobek, słowa i świadectwo wielkiej wiary były dla uczniów i nauczycieli źródłem inspiracji. Myślą przewodnią Jana Pawła II były słowa: ,,Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali”. Dlatego też my, jako nauczyciele, podejmując starania o nadanie imienia Jana Pawła II naszej szkole, chcemy żyć w zgodzie z tymi słowami i zaszczepić je wśród naszych uczniów. Gdyż tylko takie życie jest gwarantem tego aby wśród ludzi zapanowało wzajemne zrozumienie i pokój. Każdy musi przede wszystkim wymagać najpierw od siebie. Wyrażamy głębokie przekonanie, że praca, nauka i wychowanie w duchu Jana Pawła II pozwoli kształtować ludzi światłych, wrażliwych i gotowych do pracy nad dziełem tworzenia świata piękniejszego, lepszego i bardziej sprawiedliwego. Zrobimy wszystko, aby słowa Jana Pawła II: „W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko miał, aby więc poprzez wszystko, co ma, posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich” znalazły spełnienie w naszych dokonaniach.